Najczęstsze powikłania cukrzycy

BUDERHIN

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która początkowo może rozwijać się bez widocznych objawów. Chorzy przez całe życie muszą stosować się do zaleceń lekarskich i ściśle przestrzegać diety. Jest to bardzo istotne, ponieważ cukrzyca cechuje się licznymi powikłaniami.

Do jednych z najpoważniejszych powikłań tej choroby zalicza się retinopatia cukrzycowa. Na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia poszczególnych naczyń w siatkówce oka. Objawia się to pogorszeniem wzroku i zdolności widzenia. Retinopatia cukrzycowa może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego bardzo istotne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym. Dzięki temu można wykryć wszelkie, patologiczne zmiany.

Innym, poważnym powikłaniem jest nefropatia cukrzycowa. W jej wyniku dochodzi do upośledzenia czynności kłębuszków nerkowych. W miarę postępu tego schorzenia pojawia się niewydolność nerek. W takiej sytuacji pacjenci często kierowani są na dializę. W większości przypadków zalecana jest także transplantacja. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zatem regularnie badać mocz. W przypadku stwierdzenia dużej ilości białka w moczu, warto udać się na konsultację do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *