Powikłania chorób wirusowych

Sensodyne Total Care

Do najpowszechniejszych chorób wirusowych zalicza się ospa wietrzna, różyczka oraz odra. Cechą charakterystyczną tych chorób jest to, że najczęściej pojawiają się u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warto jednak pamiętać, że choroby te mogą się także rozwinąć u dorosłych. Wówczas zazwyczaj mają znacznie cięższy przebieg, niż w przypadku dzieci.

Nieprawidłowo leczone choroby wirusowe mogą spowodować różne dolegliwości. W przypadku ospy wietrznej, jeśli dojdzie do zakażenia, mogą pozostać blizny, które są bardzo trudne do usunięcia. Powikłania osób dorosłych są znacznie poważniejsze. U nich może rozwinąć się zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

Groźną chorobą dla dorosłych jest różyczka. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Najczęstszym powikłaniem jest wtedy poronienie. Różyczka może także spowodować, że dziecko urodzi się z licznymi wadami rozwojowymi, takimi jak uszkodzenia wzroku, wodogłowie bądź upośledzenie umysłowe. Jeśli zachoruje nastolatka, następstwem różyczki może być zapalenie stawów, jednakże zazwyczaj dolegliwość ta mija samoistnie.

Powikłań po śwince jest bardzo dużo. Jednym z nich jest zapalenie ucha środkowego, uszkodzenie nerwu słuchowego, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie jąder. U osób dorosłych może się ponadto pojawić sztywność karku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *