Powikłania choroby wrzodowej

Butapirazol

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jednym z najczęstszych schorzeń, głównie wśród osób, które pełnią odpowiedzialną funkcję. W chorobie tej dochodzi do ubytku błony śluzowej na skutek działania soku żołądkowego. Wrzody żołądka objawiają się bólem, który może promieniować do pleców. Ból najczęściej pojawia się w kilka godzin po spożyciu posiłku. Charakterystyczny jest także ból nocny. Wrzody żołądka i dwunastnicy można jeszcze rozpoznać po innych objawach, takich jak zgaga, nudności, wymioty, zaparcia.

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwdziała różnym powikłaniom tej choroby. Powikłania są bardzo poważne. Zalicza się do nich przebicie wrzodów. Wówczas chory odczuwa bardzo silny, intensywny ból. Choremu grozi również zapaść oraz wstrząs. Cechą charakterystyczną są również zimne kończyny oraz obniżone ciśnienie krwi.

Innym powikłaniem jest krwotok żołądkowy. Do podstawowych objawów zalicza się wówczas krwawe wymioty, ogólne osłabienie, duszność oraz zawroty głowy. U chorych na chorobę wrzodową obserwuje się także zaleganie treści żołądkowej oraz spadek masy ciała. W przypadku podejrzeń choroby wrzodowej należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który dobierze właściwy dla danego przypadku sposób leczenia. Chorzy powinny również zmodyfikować swój sposób odżywiania oraz ograniczyć palenie papierosów i spożywanie produktów drażniących żołądek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *