Powikłania cukrzycy

Engerix b

W przebiegu cukrzycy bardzo ważna jest zmiana stylu życia, a w szczególności nawyków żywieniowych. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy, przy czym najczęściej występuje cukrzyca typu I oraz typu II. W tej pierwszej dochodzi do zniszczenia komórek trzustkowych, które odpowiedzialne są za produkcję insuliny. W cukrzycy typu II mamy do czynienia z insulinoopornością, która powoduje, że komórki organizmu nie są wrażliwe na działanie insuliny. Leczenie cukrzycy uzależnione jest od jej typu. Chorzy muszą aplikować sobie syntetyczną insulinę, stosować leki przeciwcukrzycowe lub stosować dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Cukrzyca jest chorobą, w której występuje wiele powikłań. Jednym z nich jest neuropatia cukrzycowa, która dotyczy układu nerwowego. Wyróżnia się kilka rodzajów neuropatii cukrzycowej. Jedną z nich jest neuropatia czuciowa. Do jej objawów zalicza się mrowienie stóp lub rąk. Charakterystycznym powikłaniem jest także stopa cukrzycowa. Chory nie odczuwa wówczas bólu czy dotyku.

Innym powikłaniem cukrzycy jest hipoglikemia. Zazwyczaj jej powodem jest przedawkowanie insuliny. Do jej objawów zalicza się m.in. zaburzenia koncentracji, nadmierna senność, blada skóra, rozdrażnienie. W przypadku stwierdzenia hipoglikemii, choremu najczęściej podawany jest glukagon. Wskazane jest również spożycie cukrów prostych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *