Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która początkowo może rozwijać się bez widocznych objawów. Chorzy przez całe życie muszą stosować się do zaleceń lekarskich i ściśle przestrzegać diety. Jest to bardzo istotne, ponieważ cukrzyca cechuje się licznymi powikłaniami.

Do jednych z najpoważniejszych powikłań tej choroby zalicza się retinopatia cukrzycowa. Na skutek wysokiego stężenia glukozy we krwi dochodzi do uszkodzenia poszczególnych naczyń w siatkówce oka. Objawia się to pogorszeniem wzroku i zdolności widzenia. Retinopatia cukrzycowa może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego bardzo istotne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym. Dzięki temu można wykryć wszelkie, patologiczne zmiany.

Innym, poważnym powikłaniem jest nefropatia cukrzycowa. W jej wyniku dochodzi do upośledzenia czynności kłębuszków nerkowych. W miarę postępu tego schorzenia pojawia się niewydolność nerek. W takiej sytuacji pacjenci często kierowani są na dializę. W większości przypadków zalecana jest także transplantacja. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zatem regularnie badać mocz. W przypadku stwierdzenia dużej ilości białka w moczu, warto udać się na konsultację do specjalisty.

Toczeń i powikłania

Oilatum mydło

Toczeń zalicza się do jednych z najczęstszych schorzeń tkanki łącznej. Chorobę można rozpoznać na podstawie częstych bólów stawów czy zmian skórnych. Objawy choroby widoczne są także ze strony układu nerwowego. Chorobie tej często towarzyszą inne schorzenia.

Jeżeli toczeń zaatakuje nerki, może rozwinąć się kłębuszkowe zapalenie nerek. Konsekwencją tego schorzenia jest gorsza praca nerek. Wówczas w organizmie dochodzi do gromadzenia się substancji toksycznych, które mogą spowodować zatrucie organizmu. Choroba nerek objawia się m.in. białkomoczem, dlatego osoby chorujące na toczeń powinny regularnie wykonywać badanie moczu.

U osób z toczniem często występuje zespół antyfosfolipidowy. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest tworzenie się zakrzepów. Może to mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Zaobserwowano bowiem, że u kobiet cierpiących na zespół antyfosfolipidowy dochodzi do samoistnych poronień. Z tego powodu przez całe życie należy stosować leki, które rozrzedzają krew.

Inne schorzenia, które często współwystępują wraz z toczniem to miażdżyca oraz osteoporoza. Choroby te wymagają stałego nadzoru lekarskiego, a niekiedy zażywania określonych leków.

Powikłania żylaków

Żylaki są jedną z najczęstszych dolegliwości, głównie wśród osób w wieku średnim. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Żylaki to nie tylko problem natury kosmetycznej, ale także zdrowotnej. Choroba ta wymaga właściwego sposobu leczenia, ponieważ może spowodować wiele nieprawidłowości.

Do jednych z częstszych powikłań choroby żylakowej zalicza się zakrzepowe zapalenie żył. Powstaje na skutek rozwoju stanu zapalnego, który ułatwia tworzenie się skrzepów. Największe zagrożenie występuje wówczas, gdy skrzepy wraz z krwią dostają się do takich narządów, jak np. serce. Równie często może występować zastojowe zapalenie skóry. Powstają wówczas wypryski, które przyczyniają się do świądu. U osób, u których rozwinęła się choroba żylakowa, często występuje obrzęk limfatyczny. Powodem jego powstania jest gromadzenie się wody w tkankach. Żylaki sprawiają, że paznokcie chorych zmieniają swój wygląd. Najczęściej ulegają skrzywieniu. Mogą także tworzyć się zrogowacenia.

Wszystkie te powikłania należy odpowiednio leczyć. Nie warto ich bagatelizować, ponieważ w niektórych przypadkach, stwarzają realne zagrożenie życia. Leczenie powikłań często ma charakter objawowy. Warto także pamiętać o jednoczesnym leczeniu choroby żylakowej. Zazwyczaj lekarz zaleca leczenie uciskowe, a niekiedy konieczna jest operacja.

Powikłania w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem podstawowych jej hormonów, czyli tyroksyny oraz trijodotyroniny. Choroba ma charakter ogólnoustrojowy. W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie tej choroby. W ten sposób można uniknąć groźnych powikłań.

Niedoczynność tarczycy może przyczynić się do otępienia u osób starszych. Uważa się, że w przypadku dzieci choroba spowalnia rozwój umysłowy. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana niedostateczną ilością jodu w pożywieniu. Wówczas warto zadbać o włączenie do jadłospisu produktów, które obfitują w jod. Wyróżnia się także wrodzoną niedoczynność tarczycy. Chorobę można wtedy zdiagnozować za pomocą badań przesiewowych.

Do jednych z najpoważniejszych powikłań tej choroby należy zaliczyć śpiączkę hipometaboliczną. Może ona być spowodowana np. przerwaniem leczenia bądź nie wykryciem choroby. Śpiączka hipometaboliczna jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które dodatkowo chorują na schorzenia układu krążenia i oddechowego.

Do podstawowych objawów śpiączki hipometabolicznej zalicza się znaczne ochłodzenie organizmu, wolniejsza praca serca, niskie ciśnienie cząstkowe tlenu we krwi czy hiperkapnia. Śpiączkę hipometaboliczną można rozpoznać również po obniżonym poziomie glukozy we krwi, spadku napięcia mięśniowego lub po drgawkach.

Powikłania choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jednym z najczęstszych schorzeń, głównie wśród osób, które pełnią odpowiedzialną funkcję. W chorobie tej dochodzi do ubytku błony śluzowej na skutek działania soku żołądkowego. Wrzody żołądka objawiają się bólem, który może promieniować do pleców. Ból najczęściej pojawia się w kilka godzin po spożyciu posiłku. Charakterystyczny jest także ból nocny. Wrzody żołądka i dwunastnicy można jeszcze rozpoznać po innych objawach, takich jak zgaga, nudności, wymioty, zaparcia.

Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwdziała różnym powikłaniom tej choroby. Powikłania są bardzo poważne. Zalicza się do nich przebicie wrzodów. Wówczas chory odczuwa bardzo silny, intensywny ból. Choremu grozi również zapaść oraz wstrząs. Cechą charakterystyczną są również zimne kończyny oraz obniżone ciśnienie krwi.

Innym powikłaniem jest krwotok żołądkowy. Do podstawowych objawów zalicza się wówczas krwawe wymioty, ogólne osłabienie, duszność oraz zawroty głowy. U chorych na chorobę wrzodową obserwuje się także zaleganie treści żołądkowej oraz spadek masy ciała. W przypadku podejrzeń choroby wrzodowej należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który dobierze właściwy dla danego przypadku sposób leczenia. Chorzy powinny również zmodyfikować swój sposób odżywiania oraz ograniczyć palenie papierosów i spożywanie produktów drażniących żołądek.