Powikłania w niedoczynności tarczycy

Sensodyne extra fresh BOOSTRIX

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem podstawowych jej hormonów, czyli tyroksyny oraz trijodotyroniny. Choroba ma charakter ogólnoustrojowy. W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie tej choroby. W ten sposób można uniknąć groźnych powikłań.

Niedoczynność tarczycy może przyczynić się do otępienia u osób starszych. Uważa się, że w przypadku dzieci choroba spowalnia rozwój umysłowy. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana niedostateczną ilością jodu w pożywieniu. Wówczas warto zadbać o włączenie do jadłospisu produktów, które obfitują w jod. Wyróżnia się także wrodzoną niedoczynność tarczycy. Chorobę można wtedy zdiagnozować za pomocą badań przesiewowych.

Do jednych z najpoważniejszych powikłań tej choroby należy zaliczyć śpiączkę hipometaboliczną. Może ona być spowodowana np. przerwaniem leczenia bądź nie wykryciem choroby. Śpiączka hipometaboliczna jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które dodatkowo chorują na schorzenia układu krążenia i oddechowego.

Do podstawowych objawów śpiączki hipometabolicznej zalicza się znaczne ochłodzenie organizmu, wolniejsza praca serca, niskie ciśnienie cząstkowe tlenu we krwi czy hiperkapnia. Śpiączkę hipometaboliczną można rozpoznać również po obniżonym poziomie glukozy we krwi, spadku napięcia mięśniowego lub po drgawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *