Toczeń i powikłania

Sensodyne Classic CELSENTRI

Toczeń zalicza się do jednych z najczęstszych schorzeń tkanki łącznej. Chorobę można rozpoznać na podstawie częstych bólów stawów czy zmian skórnych. Objawy choroby widoczne są także ze strony układu nerwowego. Chorobie tej często towarzyszą inne schorzenia.

Jeżeli toczeń zaatakuje nerki, może rozwinąć się kłębuszkowe zapalenie nerek. Konsekwencją tego schorzenia jest gorsza praca nerek. Wówczas w organizmie dochodzi do gromadzenia się substancji toksycznych, które mogą spowodować zatrucie organizmu. Choroba nerek objawia się m.in. białkomoczem, dlatego osoby chorujące na toczeń powinny regularnie wykonywać badanie moczu.

U osób z toczniem często występuje zespół antyfosfolipidowy. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest tworzenie się zakrzepów. Może to mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla kobiet ciężarnych. Zaobserwowano bowiem, że u kobiet cierpiących na zespół antyfosfolipidowy dochodzi do samoistnych poronień. Z tego powodu przez całe życie należy stosować leki, które rozrzedzają krew.

Inne schorzenia, które często współwystępują wraz z toczniem to miażdżyca oraz osteoporoza. Choroby te wymagają stałego nadzoru lekarskiego, a niekiedy zażywania określonych leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *